ACH TÁ KONVERZÁCIA.

“ Som z toho úplne na nervy! Som najlepšia v škole, píšem najlepšie testy, ale keď mám začať hovoriť, úplne sa zaseknem. Hanbím sa niekomu povedať, že chodím na B1 !“ hovorí mi zo slzami v očiach cieľavedomá študentka.

Keď som sa po maturite dostala do Rakúska, mala som 19 rokov. Potrebovala som prežiť a teraz vnímam, že som ani na sekundu nerozmýšľala, či hovorím dobre, alebo zle. Jednoducho som hovorila, a všetci sme boli šťastní, že si rozumieme. Rozmýšľam nad riešením pre tých, čo chcú hovoriť rýchlo a dobre. Píšem jej, a zároveň aj vám:

Dobré ráno! Ak máme vnútorného kritika príliš silného, dosť nám to skríži naše ciele. Stráca sa ľahkosť, a my ako keby zaťahujeme brzdu nášmu rozletu. Uvažovala som nad naším rozhovorom. Navrhujem jedno. Pošlem ti text, preložíš si ho. Všetky slovíčka, ktoré nepoznáš, sa naučíš. A my už budeme viesť len konverzáciu s tými naučenými slovíčkami.


V hovorení dochádza k trom veciam. Potrebuješ nájsť správne slovíčka, a poskladať správne gramaticky vetu. Ďalší stresový faktor je, že to nevidíš na papieri. Proste, keď je to napísané, ľahšie sa ti veta skladá.


[07:18, 11/1/2019] Elena Petrus: V konverzácii potrebujeme niečo eliminovať, aby sme urobili krok ďalej. Ja vnímam ,čo môžeme eliminovať hneď, je slovná zásoba. Ale…keďže nič nie je zadarmo, aj toto niečo stojí. Ak chceš napredovať rýchlejšie, musíš sa tie slovíčka jednoducho naučiť naspamäť. A potom budeme niekoľko hodín viesť konverzáciu vždy s danou slovnou zásobou. Toto ti prinesie potom viac sebavedomia v ďalšom hovorení.


[07:19, 11/1/2019] Elena Petrus: A čím viac sa budeš cítiť komfortne v konverzácii, tým rýchlejšie budeš nasávať slovíčka z okolia a naučíš sa ich „zadarmo“, bez námahy.


[07:20, 11/1/2019] Elena Petrus: Ja navrhujem začať C1 textami, ale ak máš iné texty ( tie, čo preberáte v škole), je mi jedno..s akými textami začneme. Daj mi vedieť, či súhlasíš, a ja ti prepošlem potrebný materiál.

Krásny deň priatelia.

S úctou

Elena Petrus


Elena Petrus
Som presvedčená, že každý môže hovoriť po nemecky. Nemeckým jazykom motivujem a inšpirujem ľudí k zmene, ktorú im znalosť nemčiny môže priniesť. viac inšpirácie >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len za účelom spracovania tohoto komentáru.

  • KAŽDÝ MôŽE HOVORIŤ PO NEMECKY.

    Nechaj sa inšpirovať.

  • Najnovšie články