HRANICE SÚ ILÚZIA.

“ V bylinkovom Irschene som mala pocit, že medzi touto múdrou nemecky hovoriacou bylinkovou ženou a nami neboli žiadne jazykové hranice “   hovorím mojej rakúskej kolegyni

Tým, že neovládame jazyk krajiny, staviame si pomyslené hranice. Pomyslenú priepasť, ktorá vlastne neexistuje. Niekedy sa do nemeckého jazyka zahĺbim tak, že  nerozlišujem jazykový rozdiel. Musím sa zastaviť, aby som si zvedomila, či hovorím v mojom rodnom alebo v cudzom jazyku. V tom momente precítim úžasnú prepojenosť s touto kultúrou.

Pre mňa je to zázrak. Celé detstvo som mala sny o ďalekom svete. Celé detstvo som počúvala zo všetkých strán, že je to priam nemožné. Išla som si za svojimi snami, ale na nohách som mala obrovské kamene predsudkov a o tom,ako sa to nedá. Ako verím utópii. Milovala som slobodu, takže som sa rozhodla ísť aj s tými balvanmi na nohách.

Jazyk je umenie. Umenie komunikácie a diplomacie. Umenie, ktoré spája dva svety v jedno. Denno denne v nemeckom jazyku aktívne komunikujem s domorodcami. Komunikujeme na všetky možné a nemožné témy. Napĺňa ma šťastím, čo všetko mi ich kultúra dala. Ich krajina. Milujem sa pohybovať v každej jednej kultúre. Učiť sa od nich krásam života. Vedieť, že život nikdy nemá presné hranice a pravidlá. Naučiť sa, že každý máme svoju pravdu a len tá jediná je pre nás životne dôležitá.

Cudzí jazyk je viac, ako intelektuálne postúpenie v rebríčku na hor. Cudzí jazyk búra pomyslené hranice medzi ľuďmi. Spája kultúry a obohacuje ich. Preskoč aj nemčinou  neexistujúce hranice. Precíť bezhraničnosť a neobmedzenosť, ktorou vlastníkmi sme sa pri narodení stali.

Elena Petrus
Som presvedčená, že každý môže hovoriť po nemecky. Nemeckým jazykom motivujem a inšpirujem ľudí k zmene, ktorú im znalosť nemčiny môže priniesť. viac inšpirácie >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len za účelom spracovania tohoto komentáru.

  • KAŽDÝ MôŽE HOVORIŤ PO NEMECKY.

    Nechaj sa inšpirovať.

  • Najnovšie články