PRIESTOR V MOZGU

Počas osvojovania si cudzieho jazyka vzniká veľmi veľa nových procesov v mozgu. Jeden z nich je, že si vytvárame priestor, pre tento cudzí jazyk. Otvárame nepoužité komnaty nášho mozgu, do ktorých siahame vždy, keď sa cudzím jazykom snažíme hovoriť.

Ako som to spozorovala?

Moje deti majú dva materské jazyky. Nemecký a slovenský. Pozorovala som na nich, čo to s nimi urobí, keď si začnú osvojovať ďalší jazyk, angličtinu. Veľmi som sa čudovala, že sa im nemčina s angličtinou nepletie. Prečo?

Pretože nemčinu a slovenčinu majú proste v inej komnate, inom šuflíčku. V tomto prípade šuflíčku „materský jazyk“. V komnate „cudzie jazyky“ nemajú nič, okrem angličtiny. Dovoľujem si vyvrátiť názor, že ak dieťa vyrastá viac jazyčne, že sa mu budú pliesť jazyky. Nie je to pravda.

Každý jeden cudzí jazyk potrebuje vlastný priestor v mozgu. Vždy hovorím mojim klientom, aby sa pár minút pred výučbou prepli na nemčinu. Otvorili komnatu tejto cudzej reči. Napriek tomu, že už 20 rokov používam aktívne nemčinu, často sa pristihnem, že je potrebné prepnúť výhybku.

V duchu si musím povedať “ aha, teraz hovorím po nemecky“ „aha, teraz musím po slovensky“. Náš mozog je neohraničené pole možností. Kúsok po kúsku otvárame vždy nové komnaty. Niekedy si to vyžaduje čas, kým vybudujeme dosť priestoru na cudzí jazyk. A až potom zistíme, ako sa to rozbieha a my zrazu dokážeme hovoriť.

Krásny deň priatelia.

Elena

Elena Petrus
Som presvedčená, že každý môže hovoriť po nemecky. Nemeckým jazykom motivujem a inšpirujem ľudí k zmene, ktorú im znalosť nemčiny môže priniesť. viac inšpirácie >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len za účelom spracovania tohoto komentáru.

  • KAŽDÝ MôŽE HOVORIŤ PO NEMECKY.

    Nechaj sa inšpirovať.

  • Najnovšie články