UČITEĽKÁM NEMČINY S ÚCTOU.

Moja nemčina v škole bola veľmi slabá. To bolo pred 24 rokmi. Po 24 rokoch počúvam stále podobné výroky “ Nemčina je v našej škole veľmi slabá “ Ako je to možné? Kde je problém? V žiakoch? Alebo pedagógoch? V nedostatku času? Prostriedkov? Upadajúce školstvo?

Celý život som dávala informácie a pomohla veľa ľuďom dostať sa od zahraničia. Ale najviac som musela prekročiť moju komfortnú zónu, keď som sa rozhodla nemčinu učiť. Dlhé roky som verila tomu, čo mi pedagogická elita na Slovensku hovorila “ Ty vieš dobre rozprávať, ale učiť nevieš “ “ Nemáš vysokú školu a len pár vysvedčení „

Našťastie som stretla viac učiteliek nemčiny a vnímala ich silné ale aj slabé stránky v oblasti vyučovania nemeckého jazyka. Boli také, čo nedali na javo, že niečo nevedia. Ale aj tie, čo dali . Oboje chápem. A za každú jednu som vďačná, lebo som si uvedomila môj obrovský potenciál v oblasti vyučovania nemeckého jazyka.

Vnímam aké je oslobodzujúce pre obe strany, že ak dovolím žiaka postaviť na rovnaký piedestál, kde nepotrebujem hrať rolu tej lepšej, múdrejšej, šikovnejšej, že som tu na to, aby som pomohla ľuďom byť stále viac samostatnejšími, sebavedomejšími a lepšími v nemčine. Aby sa dostali do bodu, keď ma už nebudú potrebovať. Keď pôjdu po ceste nemeckého jazyka vlastnou cestou.

Týmto článkom chcem osloviť slovenské pedagogičky, ktoré nemecký jazyk vyučujú. Učiteľky na školách, ktoré hovoria perfektne gramaticky. Keďže ale v nemeckom jazyku nekomunikujú v krajine na milión tém, a majú pocit, že ich slovná zásoba trpí, som tu pre Vás. Rozhodla som sa prispieť k zlepšeniu vyučovania nemeckého jazyka na školách. Ale v tom mi musíte Vy, pedagogičky pomôcť. Ako? Že sa aj Vaša slovná zásoba rozšíri. Samozrejme , oslovujem tie, čo vnímajú ešte priestor, kam sa môžu pohnúť v tomto jazyku. Ja sama mám doučovateľku nemčiny. Čím viac tento jazyk ovládam, tým viac pociťujem nové a nové obzory, ako sa ešte viac zlepšiť v tomto jazyku. Vlastne na vyučovanie nemeckého jazyka na Slovensku mi moje danosti celkom  stačia. Ale môj cieľ ma ťahá ďalej..za hranice mojich terajších znalostí.

20 rokov v nemecky hovoriacej krajine mi darovalo neuveriteľnú slovnú zásobu. Milujem rozhovory o nemeckých slovíčkach a debaty o tomto jazyku. Ak sa chceš zdokonaliť a tým pádom aj zlepšiť pomery na školách, vylepšiť povesť nemeckého jazyka na školách, napíš mi. Môžeme hovoriť na rôzne témy, konverzovať a diskutovať. Tým sa Ti zlepší slovná zásoba a môžeš prispieť k lepšiemu vyučovaniu na Tvojich hodinách.

Je to obrovská výzva a teším sa na ňu.

S úctou

Elena Petrus
Som presvedčená, že každý môže hovoriť po nemecky. Nemeckým jazykom motivujem a inšpirujem ľudí k zmene, ktorú im znalosť nemčiny môže priniesť. viac inšpirácie >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len za účelom spracovania tohoto komentáru.

  • KAŽDÝ MôŽE HOVORIŤ PO NEMECKY.

    Nechaj sa inšpirovať.

  • Najnovšie články